Kurs Przewodnik Terenowy

Jak napisać CV przewodnika terenowego? – poradnik

CV przewodnika terenowego

Cześć! Jeśli skończyłeś/aś nasz kurs, to pora zacząć szukać pracy jako przewodnik, prawda? Dziś dowiesz się, jak napisać CV przewodnika terenowego.

Poszukiwania wymarzonej i nieszablonowej pracy to często żmudny i długotrwały proces. Nasza motywacja spada po nie otrzymaniu odzewu po kolejnej złożonej aplikacji. Często jedną z przyczyn takiego obrotu sytuacji jest niewłaściwie napisane CV. Rekruterzy najlepszych biur podróży otrzymują setki zgłoszeń i dlatego mówi się, że na jedno poświęcają tylko 6 sekund! Jak napisać dobre CV przewodnika terenowego, aby zwrócić uwagę pędzącego rekrutera?

 

 

Co powinno zawierać CV przewodnika terenowego?

W swoim CV ważne są kilka podstawowych sekcji, których brak może odstraszyć pracodawcę.

Oto sekcje CV, bez których najprawdopodobniej zostanie ono odrzucone:

-nagłówek zawierający imię, nazwisko, adres zamieszkania i dane kontaktowe,

-podsumowanie życiorysu,

-umiejętności,

-wykształcenie,

-doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, że staż czy praktyka również się do niego zalicza. Koniecznie uwzględnij w tym podpunkcie nazwy firm, biur podróży, w jakich pracowałeś/aś, na jakim stanowisku i/lub obszarze,

-krótkie i treściwe podsumowanie życiorysu,

-znajomość języków obcych,

-zainteresowania i pasje,

-ukończone kursy.

 

 

Jakie istnieją formaty CV?

Format funkcjonalny:

Takie ułożenie CV kładzie nacisk na kompetencje i umiejętności kandydata, zasłaniając ewentualne braki w praktycznym doświadczeniu. Zdecydowanie polecamy ten format dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy lub chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową.

 

Format z układem chronologicznym:

Ten rodzaj CV koncentruje się głównie na przebiegu kariery zawodowej kandydata. Według ekspertów, najlepiej sprawdza się w przypadku osób ze średnim i dużym wykształceniem, jednak z racji tego, że jest to najpopularniejszy format, powszechnie rozpoznawany przez pracodawców, może również dobrze posłużyć mniej doświadczonym osobom rozpoczynającym swoją karierę zawodową, posiadającym jedynie doświadczenie zdobyte w formie praktyk czy staży.

 

Format hybrydowy:

To CV łączy w sobie elementy dwóch poprzednich formatów. Jest to stosunkowo rzadko używany układ, rekomendowany jedynie dla kandydatów, którzy mają wspaniałe osiągnięcia w swojej karierze. Ten format może być dobrym wyborem dla osób ubiegających się o stanowiska na wysokim szczeblu, takie jak na przykład szefowie działów, dyrektorzy, menadżerowie lub specjaliści w swojej dziedzinie.

 

Skuteczną praktyką jest ułożenie swojej historii zawodowej w odwróconym porządku chronologicznym, co pozwoli potencjalnemu pracodawcy na zobaczenie Twoich najświeższych osiągnięć. Jest to oczywiście tylko opcją, a nie regułą, zatem wybór naleyży do Ciebie.

 

 

Nagłówek życiorysu, czyli personalia i dane kontaktowe w CV przewodnika terenowego

Porządek, w jakim umieszczasz swoje dane kontaktowe w nagłówku CV, nie jest ściśle ustalony. Jednak zawsze warto podać jako pierwsze swoje imię i nazwisko, jako tytuł życiorysu. Możesz wyróżnić je większą czcionką lub pogrubieniem, aby łatwiej było je zauważyć. Jeśli pracodawca prosi o zdjęcie w CV, to koniecznie je tam umieść.Jeśli nie podał konkretnej informacji na ten temat, a masz akurat pod ręką jakieś atrakcyjne zdjęcie samego siebie, to nie wahaj się i umieść je! Przyjemna i miła aparycja w zawodzie przewodnika terenowego są bardzo ważne.

 

 

Sekcja z doświadczeniem zawodowym

Historia twojego doświadczenia zawodowego może mieć kluczowe znaczenie zarówno dla szansy na zdobycie pracy, jak i negocjacji lepszych warunków zatrudnienia, w tym wyższej pensji. Dlatego też warto włożyć wystarczającą ilość czasu w napisanie tej sekcji CV.

 

Jeśli jesteś już przewodnikiem turystycznym, nie zapomnij umieścić w tej sekcji następujących informacji:

– nazwy stanowiska,

– nazwy firmy lub biura podróży, w którym byłeś/aś zatrudniony/a,

– czas, przez który byłeś/aś zatrudniony/a

 

Jeśli masz już znaczne doświadczenie zawodowe w pracy przewodnika terenowego, to nie musisz szczegółowo opisywać swoich poprzednich zadań i obowiązków

w branżach, które nie są istotne dla twojego obecnego celu zawodowego.

Jednak, jeśli aplikujesz o swoją pierwszą pracę jako przewodnik turystyczny, warto przedstawić wcześniejsze doświadczenia zawodowe, a zwłaszcza te, które pomogły Ci zdobyć umiejętności potrzebne do pracy przewodnickiej.

 

 

Co, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego?

Osoby szukające pierwszej pracy często czują się niepewnie w tworzeniu sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego. Nie ma potrzeby martwić się z wyprzedzeniem – nawet bez dużego doświadczenia można wykorzystać ten dział na swoją korzyść. Pamiętaj, że nawet najbardziej pożądani pracownicy zaczynali od podobnego miejsca i nie powinieneś się zniechęcać. Do CV możesz dodać informacje o praktykach zawodowych lub wolontariacie, których doświadczyłeś.

CV przewodnika terenowego

źródło: www.pixabay.com

 

Sekcja z Twoim wykształceniem

W skutecznym CV ważne jest umieszczenie informacji o twoim wykształceniu, choć pracodawcy w branży turystycznej nie zawsze wymagają posiadania określonego kierunku studiów. Jednakże, osoby, które ukończyły szkołę lub studia związane z tą dziedziną, mogą mieć pewną przewagę w poszukiwaniu pracy. Niezależnie od tego, czy posiadasz formalne wykształcenie, czy nie, istotne jest przedstawienie tej informacji w odpowiedni sposób w swoim CV. W tej sekcji nie powinieneś pomijać informacji dotyczących nazwy zdobytego tytułu, nazwy szkoły oraz lat edukacji.

 

 

Umiejętności

W CV sekcja z umiejętnościami jest niezwykle ważna i zwiększa szanse kandydata na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W dzisiejszych czasach wiele firm stosuje programy do automatycznego przeszukiwania dokumentów aplikacyjnych, które odrzucają podania, jeśli nie zawierają określonych słów kluczowych. Dlatego ważne jest, aby przedstawić swoje umiejętności w sposób, który będzie odpowiadał wymaganiom i oczekiwaniom pracodawcy. Przed przystąpieniem do tworzenia CV należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu o pracę, aby można było umiejętnie dopasować swoje umiejętności do wymagań pracodawcy i zawrzeć w odpowiedni sposób słowa kluczowe. Pamiętaj, by nigdy nie kłamać w swoim CV, ponieważ rekruter w miarę możliwości zawsze będzie chciał zweryfikować umiejętności, które zarzekałeś się posiadać.

 

Wyróżnij swoje umiejętności. Zawrzyj informacje o umiejętnościach twardych takich, jak doskonała znajomość terytorium czy umiejętność orientacji w terenie i posługiwania mapą.

 

Natomiast kompetencjami miękkimi mogą być natomiast zdolność do budowania relacji z klientami czy umiejętność kreatywnego i elastycznego podejścia do pracy, uwzględniającego potrzeby klientów.

 

 

Podsumowanie życiorysu

Sekcja podsumowania życiorysu w CV to kluczowy punkt podczas rekrutacji, który ma na celu wzbudzenie zainteresowania pracodawcy i przyciągnięcie jego uwagi. W ramach podsumowania należy umiejętnie przedstawić swoje najważniejsze osiągnięcia i doświadczenia, które wyróżniają nas spośród innych kandydatów. Umieść je tuż pod nagłówkiem na pierwszej stronie. Napisz swoje cele, jakie chciałbyś osiągnąć pracując w zawodzie przewodnika terenowego, jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia.

 

 

Kursy i szkolenia

Przewodnicy turystyczni powinni regularnie aktualizować swoją wiedzę, co można osiągnąć poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Takie inicjatywy pozwalają pokazać pracodawcy, że jest się ambitnym kandydatem. Mogą być to na przykład kursy dotyczące kultury i historii regionu lub miasta, po którym zamierzasz oprowadzać.

 

 

Hobby i pasje

Prezentowane przez ciebie zainteresowania powinny mieścić się w kontekście wymagań wybranej pracy, aby miały one realne znaczenie dla pracodawcy.

 

 

List motywacyjny w CV przewodnika terenowego?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, warto dołączyć list motywacyjny do swojego CV. Nawet jeśli rekrutacja nie wymaga takiego załącznika, pokażesz dzięki temu swoje zainteresowanie pracą oraz złożysz potencjalnemu pracodawcy więcej informacji na swój temat. W przypadku, gdy konkretna oferta pracy wymaga napisania listu motywacyjnego, nie przesłanie go może przynieść odrzucenie twojego podania. Kandydat, który wychodzi z inicjatywą jest na pewno bardziej doceniany przez pracodawców.

 

 

 

Kreator CV – pomocne narzędzie

CV można przygotować zarówno w edytorze tekstu, programie graficznym, jak i kreatorze CV. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy m.in. od konkretnej formy życiorysu czy Twoich umiejętności graficznych.

Narzędziem, które jest zdecydowanie warte polecenia jest np.kreator CV od Canva. W programie tym masz dostęp do dziesiątek zróżnicowanych a przy tym bezpłatnych szablonów, które mają możliwość pełnej edycji. Dostęp do bogatej biblioteki elementów graficznych pomaga w wyeksponowaniu najważniejszych elementów CV, przy zachowaniu przejrzystości i czytelności.

 

 

 

Zapisz się na kurs przewodnika terenowego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Terenowym

Cena kursu: 1498 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 997 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: