Kim jest przewodnik terenowy i jakie pełni funkcje w swojej pracy? O tym wszystkim dowiesz się czytając nasz artykuł poniżej.
Miło nam, że zdecydowałeś się posilić wiedzą opartą na naszym doświadczeniu. Dziękujemy! Przewodnik terenowy – Kim jest? Jakie pełni funkcje? Z dużym prawdopodobieństwem korzystałeś z usług przewodnickich, być może też konkretnie z usług przewodnika terenowego. Jednak jeśli nie – to na pewno słyszałeś o takiej profesji. Dzisiaj chciałbym Ci przedstawić podstawowe informacje na temat tej pracy i odpowiedzieć tym samym na pytania zawarte w tytule tego artykułu.
Przewodnik terenowy – Kim jest?
Jak sama nazwa jasno wskazuje, jest to osoba profesjonalnie i zarobkowo zajmująca się oprowadzaniem turystów bądź grup wycieczkowych po parkach narodowych, lasach, wyżynach (lecz nie górach), po terenach z atrakcyjnymi widokami i historią oraz wszelkiego rodzaju terenach, które swoją formą i przeszłością przyciągają uwagę turystów.
Przewodnik terenowy – Jakie pełni funkcje w pracy?
-Prezentowanie. Często ułożonych przez niego tras wycieczkowych oraz zagwarantowanie interesującego przekazu na ich temat turystom i swoim podopiecznym,
-Planowania tras. Nie zawsze ma on możliwość samemu stworzyć plan trasy po jakiej będzie oprowadzał, lecz gdy zajdzie taka sposobność, to warto, by był on sensowny. Dobrze jest, gdy jest on ułożony w taki sposób, żeby kolejno zwiedzane atrakcje były (obiektywnie) coraz ciekawsze, zaskakujące, budzące coraz intensywniejsze emocje i zainteresowanie.
Cenną wskazówką może być to, aby zaplanować jakieś postoje na trasie, szczególnie w terenach wymagających dobrej kondycji, gdyż nie każdy może mieć formę Jerzego Górskiego. O ilości postoi powinna także decydować średnia wieku turystów,
-Przewodnik terenowy również pełni funkcję pewnego rodzaju mediatora pomiędzy świadomością turystów, a zwiedzanym obszarem. Powinien on zaprezentować miejsce i stworzyć taki przekaz, by turyści w pewien sposób poczuli przywiązanie do tego obszaru, może nawet by potrafili się z nim utożsamić poprzez – na przykład ich pasję czy też hobby.
Warto, by treść niosła jakieś anegdoty, a nawet żarty, ale też była pełna faktów historycznych, gospodarczych, ekonomicznych lub po prostu ciekawostek. Jest to trudne zadanie i z pewnością nie u każdego uczestnika wycieczki jest to możliwe, ale jeśli chociaż jednego lub dwóch turystów uda się w ten sposób ,,oświecić”, to będzie to prawdziwy sukces.
Na pewno wpłynie to na pozytywny odbiór i doświadczenia, które turysta będzie dobrze wspominał. Dzięki temu wzrasta szansa, że skorzysta ponownie z naszych usług lub nas poleci, a przecież w jakimś stopniu o to nam chodzi,
-Przewodnik musi zrealizować określoną usługę w pełnej krasie. Turyści wiedzą w jakimś stopniu co będą zwiedzać i za co zapłacili, mają pewne oczekiwania i trzeba je spełnić,
-Jedną z najważniejszych funkcji jest dbanie o bezpieczeństwo turystów. W dużej mierze przewodnik bierze odpowiedzialność za zdrowie i życie swoich klientów podczas oprowadzania. Dlatego warto sprawdzać pogodę i dostosowywać trudność trasy do wieku.
-Turyści doceniają też wszelakie informacje, które przewodnik udziela im, jeśli ma taką możliwość, przed rozpoczęciem wycieczki. Może to być przykładowo to jakie mają ubrać buty, ubrania lub co ze sobą zabrać, gdyż może okazać się przydatne.
Podsumowanie
Można dojść do konkluzji, iż praca przewodnika terenowego jest złożona i wymagająca pewnych pokładów samoorganizacji. Oczywiście praktyka uczyni Cię mistrzem, dlatego po zdaniu naszego kursu i podjęciu pierwszej pracy jako przewodnik, musisz dać sobie czas na nabycie tych nawyków.
Dziękujemy, że dotrwałeś do końca naszego artykułu. Jeśli wciąż, niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne , to zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów lub do bezpośredniego kontaktu z nami.
Kontakt do nas: Facebook | e-mail/telefon