Kurs Przewodnik Terenowy

Polski Bon Turystyczny – Minister Sportu i Turystyki ogłosił koniec programu

Polski Bon Turystyczny, kurs na przewodnika terenowego

Polski Bon Turystyczny przyczynił się do lekkiej poprawy ilości rezerwacji hotelarskich i korzystania z innych usług turystycznych przez Polaków po pandemii. Teraz Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło, że realizowanie bonu nie będzie kontynuowane.

Czy Polski Bon Turystyczny przywrócił stan turystyki sprzed pandemii? Z naszego wywiadu w terenie po pensjonatach i małych ośrodkach hotelarskich wynika, że niezupełnie. Hotelarze skarżą się na bardzo słaby sezon zimowy na Podhalu. Jednak nasz wywiad obejmował bardzo mały przekrój w skali całej Polski oraz tylko sezon zimowy. Dokładniejsze statystyki znajdziesz w innym naszym artykule pod linkiem: ,,Rozwój turystyki, a Polski Bon Turystyczny

 

Polski Bon Turystyczny w Małopolsce

Polskie góry oferują bogatą gamę możliwości relaksu, aktywności sportowej i wypoczynku. Wśród nich można wyróżnić narciarstwo, snowboarding, skitouring, trekking, wspinaczkę skałkową, kolarstwo, spływy kajakowe oraz relaks w termach w połączeniu z pobytami w hotelach i pensjonatach. Szczególnie intensywnie wykorzystywano tutaj bony, co potwierdza fakt, że prawie 12 milionów złotych zrealizowanych w formie bonów zostało wydane w Małopolsce.

Jednak wyniki naszego skromnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w terenie, w pensjonatach i niewielkich ośrodkach hotelowych, sugerują, że sytuacja nie jest najlepsza. Przedsiębiorcy z sektora hotelarskiego narzekają na słaby miniony sezon zimowy w regionie Podhala.

 

Rezygnacja z kontynuacji bonu

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras stwierdził, że nie ma potrzeby ponownego wprowadzania programu Bonu Turystycznego. Zauważył, że sektor turystyczny ożył, hotele są zapełnione, a branża odnotowuje coraz lepsze wyniki. Nitras uznał, że program bonów był konieczny w okresie pandemii, ale teraz nie ma już ku temu potrzeby.

 

Program Polskich Bonów Turystycznych, wprowadzony w środku 2020 roku, miał na celu finansowe wsparcie zarówno polskich rodzin, jak i sektora turystycznego, który ucierpiał na skutek pandemii. Bon o wartości 500 zł był przyznawany na każde dziecko do 18. roku życia, natomiast dla dziecka z niepełnosprawnością bon wynosił 1000 zł. Bon można było wykorzystać do opłacenia usług hotelarskich i imprez turystycznych w Polsce.

 

Dane wskazują, że 88% bonów zostało wykorzystanych, a łączna ich wartość sięgnęła ponad 3,6 mld zł. Środki z bonów otrzymało ponad 28 tysięcy podmiotów z branży turystycznej, na kwotę przekraczającą 3,1 mld zł. Większość bonów została wykorzystana na usługi hotelarskie 56%, a 35% przeznaczono na imprezy turystyczne, pozostałe ponad 7% to inne wydatki.

 

Jak pisaliśmy wyżej, aż 35% bonów została użytych w celach dofinansowania imprez turystycznych. W ich skład często zawierały się usługi przewodnika terenowego. Czy zaprzestanie kontynuacji Polskiego Bonu Turystycznego wpłynie na sytuację przewodników?

Na ten moment nie dysponujemy żadnymi danymi, które mogłyby zaprzeczyć lub potwierdzić te spekulacje. Gdy takowe się pojawią, na pewno Wam o nich doniesiemy.

 

 


Sprawdź także: kurs na przewodnika terenowego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Terenowym

Cena kursu: 1498 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 997 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: