Kurs Przewodnik Terenowy

Przewodnik Terenowy – Ile zarabia? Co wpływa na wysokość zarobków?

Ile zarabia przewodnik terenowy?

Witaj! W tym artykule dowiesz się ile zarabia przewodnik terenowy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Ciebie przydatny!

 


 

O tym kim jest przewodnik terenowy i czym się zajmuje, opowiedzieliśmy w poprzednim artykule, dlatego teraz skupimy się tylko na odpowiedziach na pytania zadane w tytule artykułu.
>Dowiedz się kim jest i czym zajmuje się Przewodnik Terenowy<

 


 

 

Przewodnik terenowy – Jakie są czynniki wpływające na wysokość zarobków?

 

Odpowiedź na pytanie ile zarabia przewodnik jest nieco złożona, ponieważ praca przewodnika terenowego jest dość dynamiczna. Dzięki temu rzadko wpadamy w niej w monotonię, co może być bardzo atrakcyjne, dla niektórych ludzi.

 

 

A więc wymieńmy czynniki wpływające na zarobki:

 

-Miejsca, tereny, po których przewodnik oprowadza wycieczki. Jest to bardzo istotny czynnik. Zasada jest prosta – im tereny są popularniejsze i chętniej zwiedzane przez turystów, tym na większe zarobki może liczyć przewodnik.

 

Ciekawostką może być to, że w konkretnych obszarach, jeśli ilość przewodników jest duża, często istnieją nieformalnie ustalone ceny, tak żeby zmniejszyć konkurencyjność ze względu na cenę. Czy to dobrze, czy źle – zostawiam to do oceny Tobie.

 

 

-Staż przewodnika. Twoje zarobki, będą rosły proporcjonalnie do Twojego doświadczenia w tym zawodzie, ponieważ z reguły przekłada się to na większa wiedzę i ogładę przewodnika.

 

Taka zasada funkcjonuje na niemal całym rynku pracy, więc nie powinna nikogo dziwić.

 

 

-Estyma przewodnika. Jest to logicznie – im więcej dobrych opinii zbiera przewodnik, tym częściej turyści są skłonni mu zaufać i go wybrać. Gdy Twoja renoma dzięki latom pracy jest dobra, to często zdarza się, że duży procent Twoich klientów, będzie z polecenia tych poprzednich. Dlatego warto dbać o dobry PR (z ang. Public Relations) i wysoką kompetencję.

 

 

-Wyjątkowość obszaru wycieczek. Jeśli ,,Twój” obszar jest zarezerwowany dla niewielu przewodników lub tylko dla Ciebie (co rzadko się zdarza), wtedy cena Twojej usługi może być wyższa.

 

 

-Znajomość języków obcych. Rzeczą jasną jest, że gdy Twoje umiejętności językowe pozwalają Ci na oprowadzanie obcokrajowców (szczególnie tych z zachodu Europy 😉 ), to Twoje stawki godzinowe lub dniowe będą wyższe.

 

Przed podjęciem nauki języka, który będzie nam służył w pracy, warto zrobić rekonesans pod kątem tego, z jakiego kraju są przyjezdni turyści.

 

 

 

Przewodnik terenowy – Ile zarabia?

 

Gdy już wiesz, co wpływa na wysokość zarobków przewodnika terenowego, mogłeś zdążyć wywnioskować, że ciężko przybliżyć wysokość zarobków w skali roku czy chociażby miesiąca.

 

Często zdarza się, iż przewodnicy terenowy działają ,,na własną rękę” ,czyli prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Zatem ilość twoich klientów, będzie zależeć od Twojej obrotności lub skuteczności w pozyskiwaniu klientów przez agencję turystyczną, jeśli dla takowej pracujesz.

 

Jak założyć swoją działalność turystyczną, dowiesz się >TUTAJ<

 

 

A więc, przechodząc do ,,mięsa”, podamy Ci najczęściej spotykane stawki przewodników terenowych:

 

     -Przewodnik Terenowy: zakres od 350-500 zł/ dzień netto. Na wysokość stawki wpływają czynniki opisane powyżej, w pierwszym akapicie.

 

Jeden dzień pracy może być tutaj różnie definiowany. W zależności od tego, gdzie oprowadzamy i jaki mamy przewidziany program wycieczki. Może być to 6 godzin, a może i być 10. Wszystko jest tutaj elastyczne.

 

 

     -Przewodnik Terenowy: zakres od 50-100 zł/ godzina netto. Znacznie rzadziej zdarza się, że przewodnicy terenowi zarabiają w przeliczeniu na godzinę. Nie jest to jednak niespotykane zjawisko.

 

 

 

Podsumowanie

 

Z powyższego artykułu nietrudno wywnioskować, że praca przewodnika nie jest tak jednolita i przewidywalna w zarobkach. Zdecydowanie odradzamy ją osobom, które sądzą, że dobrze zarobią, małym nakładem pracy.

Jednakże jest to praca dająca niezwykle dużo satysfakcji. Szczególnie, gdy nauczymy się naprawdę angażować turystów w wycieczkę i sprawimy, że będą żywo zainteresowani całą treścią, którą chcesz im przekazać.

 

 

Cieszymy się i doceniamy, że przeczytałeś cały artykuł. Jeśli wciąż, niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne , to zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów lub do bezpośredniego kontaktu z nami.

 

 

 

Życzymy Ci powodzenia!

Pozdrawiamy.

 

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Terenowym

Cena kursu: 1498 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 997 euro

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: